Належна конструкція і технологія виробництва щілинної підлоги забезпечує свиням надійну опору та знижує ризики травмування їхніх стоп і суглобів.
Щілинна підлога невідповідного типу або в поганому стані є найбільш частою причиною фізичних травм свиней. Свині з болями в ногах або суглобах не можуть часто вставати, щоб їсти і пити, що знижує середньодобовий приріст, а відтак і продуктивність. При груповому утриманні для запобігання травм важких свиноматок у відкритих загонах необхідні також більш якісна підлога. За деякими оцінками, кульгаві свиноматки можуть коштувати виробникам від 180 до 400 доларів за кожну тварину, яка страждає проблемами, пов'язаними з лапами.
Бетонні решітки, які вироблені якісно, володіють декількома загальними характеристиками які сприяють благополуччю тварин. Вони виготовлені з бетону високої щільності, мають рівну, плоску верхню частину для зручності ходьби, однаковий розмір щілин та рівномірні планки.
Виготовлення якісних решіток починається з якісного бетону. Чим менше води додано в бетонну суміш, тим міцніше решітка.
Бетон з нульовою осадкою зліва в порівнянні з 10-см осадкою бетону справа.
Фото показує результат тесту на осідання свіжого бетону, до його схоплювання. Тест полягає в тому, що в металеві конусоподібні форми однакового розміру заливаються бетонні суміші різної консистенції. Після того, як конус знімається, бетон дає осадку. Рівень осідання бетону залежить від співвідношення води і цементу в бетонної суміші.
Бетонний конус зліва зберіг свою форму, що називається нульовим осіданням - це свідчить про вкрай низький вміст вологи в бетоні і означає, що вироби з такого бетону матимуть високу міцність на стиск що дозволяє отримати готовий продукт з більш високою довговічністю та з меншою кількістю ремонтів, необхідних протягом його терміну служби.
Бетонний конус справа осів на 10 см, що говорить про високий вміст води в бетонній суміші і непридатності такого бетону для виготовлення бетонних решіток. Надлишок води сприяє легкоукладуваності бетонної суміші, але коли зайва вологість випаровується, при застиганні в бетоні утворюються порожнини, через що арматура може піддатися корозії, а бетон потріскається.
Для виробництва якісних решіток використовується метод сухого лиття на вібраційному столі. Отримані бетонні решітки практично не містить пухирців повітря, мають високу міцність, низьку усадку, низьку водопроникність і високу швидкість застигання.
Після заливки кожна з бетонних решіток проходить термообробку паром в спеціальних камерах з клімат-контролем. Пар забезпечує тепло, необхідне для прискореного застигання бетону, що дозволяє всього за кілька годин отримати готовий виріб з міцністю бетону, яка зазвичай досягається за 28 днів.
Важливо щоб бетонна щілинна підлога була рівною і стабільною. Тому готові решітки проходять через шліфувальний верстат, в результаті чого всі планки мають рівну і однорідну поверхню.
Залежно від вихідної якості бетону і методу виробництва решіток, рано чи пізно поверхня починає руйнуватися, стаючи горбистої, з гострими краями і збільшеними отворами між решітками підлоги. Особливо часто знос решіток можна спостерігати біля годівниць і поїлок. Якщо у вас склалася така ситуація, не відкладайте ремонт бетонних решіток, оскільки від нерівної поверхні кінцівки свиней можуть пошкодитися. Для ремонту можна використовувати швидко застигаючі суміші, спеціально призначені для застосування в агресивному середовищі, такі як Con-KORITE або Armo-ROCK.
Захистіть поверхні планок навколо годівниць за допомогою спеціальних сумішей Con-KORITE або Armo-ROCK
Крім якості бетону і методу виробництва решіток, на швидкість і ступінь руйнування поверхні решіток можуть впливати і інші фактори:
- частота і спосіб очищення підлоги. Бетон швидше зношується при використанні дезінфікуючих розчинів з високою концентрацією лугів або соляної кислоти.
- корм і система годування. Різні кормові інгредієнти мають різний рівень лужності (pH). Якщо біля годівниць постійно знаходиться розсипаний корм, поверхня підлоги біля годівниць буде руйнуватися швидше. Рекомендується звернути увагу на налаштування системи годування або дизайн кормових автоматів.
- розмір щілин в бетонних решітках. Якщо щілини в бетонній підлозі недостатньо широкі, гній і волога затримуються на поверхні підлоги, що може привести до інфекцій кінцівок, тріщин на копитах, і також до передчасного зносу поверхні підлоги.
Бетонна підлога — незамінна частина свинарських приміщень, від якості та справності якої залежить гігієна в цеху, здоров’я тварин, а також обсяг інвестицій в обладнання. Якісно виготовлена підлога забезпечить комфорт поголів`ю, а відтак і стабільну прибутковість виробництва.