Закрити
Пошук
Фільтри

Вентиляція на захисті від теплового стресу

Вентиляція на захисті від теплового стресу

Використовуючи матеріали Лексі Руф і Сюзанни Леонард, Університет штату Північна Кароліна

Боротьба з тепловим стресом економічно вигідним способом є ключовою задачею, з якою стикаються виробники свиней, особливо в такі жаркі періоди. Тепловий стрес у свиней може призвести до негативних наслідків для виробництва, включаючи зниження темпів росту, проблеми зі здоров'ям і зниження репродуктивності.



Природна та механічна вентиляції




Природна вентиляція є недорогим варіантом боротьби з тепловим стресом у свиней. Напрямок розташування будівлі впливає на те, наскільки потужний вітер може протікати крізь приміщення. Будь-які перешкоди потоку повітря, в тому числі ззовні та всередині приміщення, можуть знизити ефективність природної вентиляції. Обидві бокові сторони будівлі оснащені вентиляційними шторами, якими можна керувати вручну або автоматично та регулювати їх, щоб максимізувати потік повітря. В приміщенні також можна встановити вентилятори-розгінники, такі також будуть сприяти видаленню зайвого тепла та вологи. Незважаючи на те, що це привабливий метод охолодження через низьку вартість і мінімальну кількість електричних компонентів (якщо вони взагалі є), сам по собі він може бути неефективним методом охолодження в таку жарку пору, як маємо літо цього року.
Більш ефективним способом охолодження є тунельна вентиляція, завдяки якій створюється потік повітря, що рухається зі швидкістю 3 – 3,5 м/сек і виводить із приміщення тепле повітря, створюючи при цьому ефект охолодження вітром. Хоча цей метод є ефективним і легкодоступним, при використанні тунельної вентиляції зазвичай споживається велика кількість електроенергії.



Пряме охолодження – спринклери


Спринклери –  метод прямого охолодження, який короткочасно змочує свиней великими краплями води, які падають на тіло свині. Коли спринклери вимикаються, вода випаровується з тіла свині, тим самим охолоджуючи її. Хоча спринклери є ефективним методом охолодження за правильного використання, однак вони можуть стати контрпродуктивними, якщо їх використовувати неправильно. Наприклад, якщо спринклери залишаються включеними протягом тривалого періоду часу, відносна вологість повітря підвищиться, а ефективність системи охолодження знизиться. Рекомендується вмикати спринклери на 2-4 хвилини, щоб ретельно змочити свиней, потім дати достатньо часу, щоб свині повністю висохли, це може тривати 15-20 хв, а можливо і годину, в залежності від конкретних погодних умов.



Непряме охолодження – випарна система




Система випарного охолодження, оснащена касетами із целюлозного паперу. Зовнішнє повітря з високою температурою і низькою вологістю пропускається через касету, просочену водою. Це змушує повітря випаровувати частину води, збільшуючи вміст водяної пари (вологість) у повітрі та знижуючи його температуру. Рекомендується давати касетам ретельно висихати щовечора, щоб зменшити ріст цвілі та водоростей. Касети потребують регулярного чищення та обробки, оскільки вони можуть забиватися пилом, брудом і мінеральними відкладеннями. При належному обслуговуванні касети  зазвичай служать 3-5 років до необхідності заміни.

 

Способи та концепції охолодження вибираються різні, але мета одна – дати можливість свиням комфортно пережити літо задля прибутковості всієї ферми.